Batarya Ömrünü etkileyen şeyler…

Telefonların uzun süredir çözülemeyen en büyük problemi batarya ömrüdür sanırım. İlerde çözüleceğini umut etsek de şimdilik elimizden gelen, bataryamızı dikkatli kullanarak ömrünü azaltamamak. Bataryanın ömrüne etki eden bir unsur olan şarj aleti ve adaptörü ile ilgili yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Bunun yanında bataryamızı kullanma şeklimizde bataryanın ömrünü etkilemekte. Bunların en basiti telefonumuzu zamanında şarj etmek. Şarjımız tam bitmeden bataryamızı şarj etmeli ve %100 dolmadan şarjdan çekmeliyiz. Uygun ekipmanları kullandığınız zamanda bile telefon şarjda iken mümkün mertebe kullanmamanız da gerekmektedir.

Hatta bataryanızın hızlı dolmasını isterseniz uçak moduna alabilirsiniz, bu da bir önceki paragrafta söylediğimiz gibi bir nevi kullanmamaya denk gelmekte. Telefon GSM şebekesini kapayacak ve batarya dolarken bir taraftan da tüketim olmayacak batarya ömrü de artacak.

Batarya ömrü ne kadar uzar?

Şunu da unutmamak lazım siz ne kadar dikkat ederseniz edin, her bataryanın bir ömrü vardır ve bir süre sonra öyle ya da böyle bu süre bitecek ve siz de bataryanızı değiştirmek zorunda kalacaksınız. Bildiğiniz gibi apple, IOS 10 dan sonra telefonun aniden kapanmasını engellemek için, batarya ömrünü tamamlamış olan telefonlarda performansı kısarak güç tüketimini azaltmakta ve bu sorunun önüne geçmekte idi. Bu durumu yönetme hakkı IOS 11.3 ile kullanıcılara devredilmiş olsa da amacımız batarya ömrünün öyle ya da böyle bir süre sonra biteceği. Amacımız bunu mümkün mertebe ötelemek!!!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here