Internet olmadan nasıl radyo dinlenir? Podcast ve Radyo 521

Podcast nedir? Podcast için bir nevi radyo diyebiliriz, bu radyo siz istediğiniz zaman istediğiniz programı dinleyebileceğiniz, internetiniz yok ise önceden telefonunuza indirerek de uçakta yolda kesintisiz olarak dinlemeye devam edebileceğiniz bir uygulama.

Peki nedir radyodan farkı? Öncelikle Podcast içerikleri sadece eğlence amaçlı değil, tarih, edebiyat, teknoloji ve girişimcilik gibi birçok konuda yayın bulabileceğiniz, radyo harici mecralarda da yayınlanmış olan içerikleri rahatça takip edebileceğiniz bir platform.

Tabiki herşeyde olduğu gibi burada da ingilizce içerik bir hayli fazla, fakat gün geçtikçe türkçe içerik de artmakta. Peki nedir avantajı, yazının başında da belirttiğim gibi en önemlisi internete ihtiyaç duymaması ve çok çeşitili içerikleri. Ben özellikle araç ve uçak seyahatlerimde kullanmaktayım, size de tavsiye ederim.

Radyo 521

Gelelim Radyo 521’i e, Radyo 521 bir internet radyosu. Hayatına spreakerda başladı, şimdi ise hem spreakerda hem YouTube da takip edebilirsiniz. Aslında Radyo 521 eski Başka Bir Şey kanalının(YouTube Kanalı) küllerinden doğdu ve hatta Başka Bir Şey kanalının ikinci sezonunun da kıvılcımı oldu.

Girişimcilikin konuşulduğu Radyo 521 kanalı, yayına ilk başladığında ağır metaforlarla dolu kafa açıcı cinsten bir kanal idi. Gün geçtikçe konular daha da gündelik kıvama gelmekle beraber hala eski samimiyetini korumakta ve gündemden uzaklaşmanıza yardımcı olmakta.

Yayınlarını ise şu şekilde tanımlamaktalar : “Zannettiklerimizi kendimizin yarattığını farkettikten sonra sırada ne olduğunun sorgulandığı çevrimiçi radyo programı.”

Programın başından bu yana bizlere verdikleri en büyük bilgi ise “başkalarını değiştirmeye çalışma, yapabileceğin en önemli şey ve en etkili şey kendini değiştirebilmen demeleri”. Buna gündem, politika, hükümetler, döviz kuru, petrol fiyatları vb. herşey dahil. Aslına bakılırsa söylenmeyen birşey burada söylenmiyor ama söylenen çok farklı bir şekilde söyleniyor.

Dinledikçe harekete geçme isteğiniz artıyor, hatta yayını yapan 3 arkadaştan birisi bu radyo yayını boyunca yeni bir girişime başlıyor. Benim de bu siteyi hazırlamama sebep kendileri oldu diyebilirim.

Kim bu insanlar diyebilirsiniz, yayını takip edince kolayca anlayacaksınız ama ben sadece şöyle kısa bir bilgi vereyim. Bu üç insan da kendi işlerinde uzman iş hayatlarında yer edinmiş başarılı kişiler. Radyo521 sitesine girerek ne yaptıklarını rahatça öğrenebilirsiniz.

Sonuç : Dinlerseniz birşey kaybetmez, kazanırsınız. Ara ara gündemden uzaklaşmak için birebir. Radyo521 web sitesi için buraya tıklayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here