IOS 12 – Çok ilginç bir özellikle geliyor!

IOS 12 - Apple'ın duyurmadığı heyecan verici özellik!

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz hafta Apple‘ın geliştirici konferansı var idi. Geliştirici konferansında donanımdan çok yazılıma bağlı yenilikler tanıtılır. Yer yer yeni telefon, iPad, macbook tanıtımları da yapılmış olsa da esas amaç her zaman belirttiğim gibi yazılım olmuştur.

IOS 12 ile birlikte, Apple daha çok hıza önem verdiğini belirtmiş bu özelliğin eski modellerde dahi fark edileceğini belirtmiştir. Yani yenilik beklenirken çok fazla yenilik ile karşılaşmadığımızı söylemek gerekir.

Bu yeniliklerin çoğunu YouTube da gezerek rahatça görebilirsiniz. Bir çok site bu bilgileri paylaşmakta. Ama şunu şimdiden söyleyeyim, sizleri gerçekten heyecanlandıracak bir bilgi bulamayacaksınız. Hatta sizi zahmetten kurtarmak için yenilikleri hızlıca sizin için aşağıda listeliyorum:

IOS 12 - Apple'ın duyurmadığı heyecan verici özellik!

  1. Bildirimlerin gruplandırılması (Aynı WhatsApp Kişisinden gelenler gruplandırılıyor)
  2. Me-Moji ( Kendi emojiniz – Çok kullanılmayacağını düşünsem de eğlenceli)
  3. Uygulamaların kullanım (ekdanda kalma süreleri) raporu
  4. Siri Kısayolları (Siriye belirli bir ifadeyi tanıtıp sonra yapılması gereken işlemi yaptırabiliyorsunuz.)
  5. Rahatsız etme moduna yeni özellikler eklenmesi (Bulunduğum konumda rahatsız etme gibi -Bİr toplantıya girmiş iseniz çok işinize yarayacaktır)
  6. Çoklu FaceTime (32 kişiye kadar)

Yukarıda belirttiğim özellikler önemli olduğunu düşündüğüm özellikler olup, aslında ufak tefek bir çok başka özellik de bulunmaktadır. Ama çoğunun gündelik hayatınızda sizleri etkileyecek şeyler olduğunu düşünmüyorum.

Heyecan verici IOS 12 özelliği…

Gel gelelim Apple’ın geliştirici konferansında bile iletmediği, ama bir geliştiricinin yeni yayınlanan Beta sürümü incelerken karşılaştığı geliştirici uygulamasına eklenmiş olan bir özelliğe, gözle kontrol. İygili özellikle ilgili hemen basit bir uygulama yaparak bunun nasıl bir fayda sağlayacağını da göstermiş en kolay şekilde.

Evet IOS 12 ile hayatımıza girecek olan en heyecanlandırıcı özellik “Gözle Kontrol“. Biliyorum daha önce benzer özelliği Samsung yayınlamıştı diyeceksiniz. Ama ikisi arasındaki ana fark burada tıklama yapabiliyorken, Samsung’un bu özelliğinde sadece sayfaya bakıp bakmadığınız, ya da sayfanın aşağı tarafına baktığınızda sayfanın kayması idi. Bu özellik ise tamamen farklı.

Geliştiricinin yayınladığı videoyu aşağıda görebilirsiniz.

Gödüğünüz gibi çok basit şekilde gözle bir uygulama kontrol edilebilmekte. Bunun en faydalı olacağı kullanım ise ellerini kullanamayan dostlarımız olacaktır. Yani bir nevi yeni bir çağ başlıyor diyebiliriz.

Unutmadan şunu söyleyeyim ne yazıkki bu özellik şu an için sadece Yüz Tanıma ve Algılama özelliği olan IPhone X de çalışmakta.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here