Bütün Piller aynı mı?Ucuz pil iyi midir?

Piyasada bir çok pil bulunmakta, bu kadar marka, model varken hangisi seçmeli. Bu yazıda elimden geldiğince sizleri bilgilendirmeye çalışacağım.

Şunu öncelikle belirtmek isterimki burada bilimsel bir araştırma yapmakta değilim, sadece tecrübelerimi sizlerle paylaşıyorum. Farklı görüş vb. yorumlarınız var ise lütfen bu görüşlerinizi paylaşmaktan çekinmeyin. Bilgi paylaştıkça çoğalır.

Gündelik hayatımızda sıkça kullanmış olduğumuz piller çok çeşitili markalar altında satılmakta, peki bu durumda hangisini almalı. Seçim konusunda bence en önemli unsur, pili ne için kullanacağınız. Kumanda,  klavye, fare için mi yoksa gardrobunuzda bulunan otomatik aydınlatma sensörü için mi, ya da çocuğunuz için almış olduğunuz oyuncak araba için mi?

Dolayısı ile öncelikle kullanım alanı belirlendikten sonra pil seçimi yapmak daha mantıklı olacaktır. Tabiki bu anlattıklarım acil durumlar için değil, normal şartlar altında göz önünde bulundurulması gereken unsurlardır. Acil bir durumda elimize ne geçerse kullanacağımız bir gerçek.

Çok az kullanılacak olan bir ekipman için piyasadaki herhangi bir pili kullanabiliriz,  tabiki bu ekipman için az bir güç yeterli ise  bu durum geçerlidir. Bu durumda fayda maliyet açısından en uygun pili nereden alabiliyorsanız onu kullanın derim. Buna örnek olarak, evinizin boş odasında ara sıra kullanılan televizyona ait kumanda, masa saati, kitap okuma ışığını gösterebilirim.

Daha sık kullanılan ekipmanlar için ise performans açısından biraz daha iyi bir pile ihtiyacımız olacaktır. Dolayısı ile sürekli kullanılan TV nize ait kumanda, bilgisayarınıza ait kablosuz klavye ve fare, kablosuz(bluetooth) hoparlör, pilli diş fırçasını bu ekipmanlara örnek gösterilebilirim.

Pil performansı ve seçimi

Peki hangi pilin performansının iyi hangisinin kötü olduğunu nereden bilebiliriz. Aslında bunu anlamanın en kolay yolu, bilimsel bir yöntem olarak da sayılan, deneme yanılma yöntemi. Sonuç olarak pilleri sürekli kullanmaktayız, hele bir de çocuk sahibi iseniz hayatınızın bir parçasıdır piller. O yüzden piyasadaki birçok pili birkaç haftada ya da en kötü ayda bütün pilleri deneyebileceğinize eminim.

Ne yazıkki piyasada satılan piller üzerinde yazılan bilgileri tam olarak yansıtmamakta, ama daha öncede belirttiğim gibi bir deneme yanılma gerçekten performansları hakkında size yeterli bilgiyi verecektir.

Yine de detaylı bir karşılaştırma isterseniz sizi bu işi en iyi şekilde yapmış olan işin erbabı Murat Şen’in YouTube  kanalına yönlendireceğim. Kendisi bu ve benzeri birçok atölye çalışması yapmakta olup, biz kullanıcıları anlayacağımız şekilde bilgilendirmektedir.

Benim deneyerek farketmiş olduğum fiyat/performans ürünü BİM de satılan pillerin, pahalı olan pillere yakın performans sergilediğidir. İzleyeceğiniz videoda da bundan bahsedilmekte olup, deneme ile varmış olduğum sonucun bilimsel olarak ispatlanmış olması da beni mutlu etmedi değil.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here