Mac mi? Windows mu?

MacmiWindowsmu

Türkiyede çok yaygın bir soru olmasa da, dünya üzerinde en çok konuşulan teknolojik konulardan biri: Mac mi? Windows mu? Ülkemizde konuşulanı ise Android mi? Ios mu? şeklinde ,çok fazla Iphone kullanıcısı olduğu için.

Gelelim kendi konumuza, yıllarca windows kullanmış biri olsam da son üç yıldır Mac OS kullanıcısıyım. Konunun özüne dönecek olur isek her ikisi de işletim sistemi, ama Windows Android gibi birçok donanım ile rahatça çalışırken, Mac sadece kendi hazır bilgisayarında bulunan donanımları kullanan bir yazılım olması sebebi ile kurulumu zor olan bir sistem.

Her iki işletim sistemini de toplama bilgisayara yükleyebilirsiniz ve donanım uygun olduğu takdirde bütün özelliklerini kullanabilirsiniz. Toplama bilgisayara Windows yüklerseniz herhangi bir özel adı olmasa da Mac OS yüklediğinizde adı Hackintosh(Hakintoş) olmakta.

MacmiWindowsmuUygulama açısından her iki sistemde bir hayli dolu, yani istediğiniz sistemde istediğiniz uygulamayı bulmanız ve kullanmanız bir hayli kolay.Her ne kadar önermesem de crackli uygulamaların da her ikisi için bir hayli yaygın olduğu bir gerçek.

Virüs kısmında ise Mac Windows’a göre biraz daha güvenli olsa da tamamen güvenli deme şansımız yok. Bunun da esas sebebi Windows’un Mac OS’a göre daha yaygın olması. Böylece hackerlar daha çok kişiye ulaşacaklarından Windows bilgisayarlara saldırıda bulunmaktalar.

Yıllarca XP kullanan biri olarak, Mac OS hakkında söyleyebileceğim en önemli şey kullanıcı dostu olması, kullanımı gerçekten kolay. Özellikle laptop kullanıcısı iseniz. Öncelikle ekranın tamamını kullanabilmektesiniz, akabinde kullanmış olduğunuz touchpad, çoklu dokunmayı algılayabiliyor ise belirli parmak hareketleri ile çok kolay bir şekilde uygulama geçişleri yapabiliyorsunuz. Ayrıca sadece tekbir masaüstü ile idare etmek zorunda değilsiniz, tam ekran yapmış olduğunuz her uygulama yeni bir masaüstü olarak ayrılıyor ve direkt olarak masaüstlerini üç parmağınızı kullanarak rahatça gezebiliyorsunuz. Windows 10 da benzer bir özellik gelmiş olsa da, tam olarak Mac OS daki gibi çalışmamakta.

Kullanım kolaylığını geçer isek, Windows belki yıllardır alıştığımızdan belki de gerçekten öyle olduğundan klasörleme ve düzen olarak daha kolay gelmekte. Her dosyanın klasörün nerede olduğunu rahatça bulabiliyor yerini değiştirebiliyorsunuz. Mac OS’da ise bu durum biraz karışık. Aslında karışık değil ama Windows’tan geçen kişiye öyle gelmekte. Finder diye bir uygulama bulunmakta ve herşeyi bu uygulama ile yapmak zorunda kalıyorsunuz çünkü heryere ulaşımı(Windos için Bilgisayarım, Yerel Disk, Belgelerim v.b) sadece buradan sağlayabilmektesiniz.

Bu karışıklık ise telefonunuz ile entegrasyona gelince kolaylığa dönüşüyor, tabiki telefonunuz da Apple marka ise. Mac OS telefonunuz ile kolayca bağlanarak, telefonunuzu yedekleyebiliyor, fotoğraflarınıza ve müzik arşivinize direkt olarak ulaşmanızı sağlıyor.

Windows ise kısmi olarak bu işlemleri yapabiliyor, bu işlemler için öncelikle kullanmış olduğunuz telefon üreticisinin uygulamasını indirmek zorundasınız. Yer yer yüklemede sıkıntı olsa da bu uygulamalar da artık çok düzgün çalışmakta.

MacmiWindowsmuMac’in en iyi özelliklerinden birisi de Spotlight Araması, bu arama istediğiniz uygulama, belge, sayfa, mail, kişi ne olursa çok kısa sürede ulaşmanızı sağlamakta. ulaşmakta çok kolay command+space(boşluk) tuşu. Ne yazıkki bu işlemin windows’ta bir karşılığı yok ama windows 10 da, başlat kısmındaki arama kısmı kısmen işinizi görecektir.

En önemli bir başka konu da güncelleme, Mac bilgisayar aldığınız takdirde yeni çıkan bütün güncellemeleri ücretsiz olarak yükleyebilmektesiniz. Windows’ta ise bu durum Windows 8’den 10 geçerken belirli bir süre için uygulandı. Bundan sonrasında bu işlemin yapılması muhtemel olsa da kesin değil.

Sonuç : Eğer alışkanlıklarınızdan zor kurtulan yeniliklere açık biri değilseniz Windows ile devam etmenizi öneririm. Yeniliklere açıksanız ve kullanım kolaylığı arıyorsanız, Mac OS2 a geçebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here