Optik görüntü sabitleyici(OIS), nedir? Ne işe yarar?

Optik görüntü sabitleyici(OIS), nedir? Ne işe yarar?

Artık kamerası olmayan telefon olmadığı gibi,  iki kameralı telefonu olmayana kız vermiyorlar 🙂 . Şu an orta alt sınıf ürünler dahil olmak üzere bir çok telefonda iki adet kamera bulunmakta. Bu kameralardan biri bazen geniş açı, bazen zoom, bazen de monochrome özellikli olup ona göre özellik sunmaktalar.

Optik görüntü sabitleyici(OIS), nedir? Ne işe yarar?Kameralarda bulunan bir diğer özellik ise optik görüntü sabitleyicidir (Optik Görüntü Sabitleyici-Optical Image Stabilization-OIS). Peki nedir bu özellik ne işe yarar. Fotoğrafı çektikten sonra yakınlaştırıp fotoğrafa baktığınızda, fotoğrafın net olmadığını gördüğünüz oluyordur bazen. İşte bu özellik bu problemi yaşamanızı engelleyen bir özellik. Peki hepsi bu kadar mı?

Diğer bir artısı ise videolarda ortaya çıkmakta, aslında burada bu özelliğin önemini daha iyi anlayabilirsiniz. OIS olmayan bir kamera ile video çekimi ile OIS olan bir kamera ile video çekimi arasında gözle görülür bir fark oluşmakta. OIS, sarsıntıları azaltarak video çekim anında elinizin anlık, milimetrik titremelerini içinde barındırdığı teknoloji ile sıfırlayarak, yumuşak bir geçiş yapılabilmesini sağlamaktadır.

Aşağıda sizler için bu farkı gösteren bir video bulabilirsiniz.

Bu durumda OIS olmayan bir telefon almalı mıyız? Bu soruyu bundan birkaç yıl önce sorsaydınız. Çok büyük sorun olmayacağını söylerdim, ama artık OIS olmayan bir telefon almak çok mantıklı görünmemekte. Yazımızın başında da belirttiğim gibi artık orta ve alt sınıf telefonlarda da çift kamera bulunmakta ama çift kameradan önce bakılması gereken esas özellik OIS‘tir.

Umarım sizleri yormadan basit ve anlaşılır şekilde OIS hakkında bilgi verebilmişizdir.

 

1 Yorum

  1. Çok teşekkür ederim. Bundan daha güzel anlatılamazdı. Ayrıca bunu video görüntüsü ile anlatmanız mükemmel olmuş. Teşekkürler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here