Şarj Adaptörü Önemli mi?

Telefonumuzun şarjı bitince elimizde de uygun usb kablo var ise, elimize geçen ilk şarj adaptörünü kullanıp telefonu şarj ediyoruz. Peki bu şekilde yapmamız doğru mu? Kesinlikle hayır, her telefonun bataryası birbirinden farklıdır ve farklı özellikleri vardır, dolayısı ile kullanılması gereken akım ve volt da farklı olmalıdır. Peki bu kurala uymaz isek ne olur? Çok da farketmezsiniz ama yanlış şar adaptörü kullanarak telefonunuzun bataryasının ömrünü kısaltırsınız.

Şarj Adaptörleri aynı değil mi?

Bu durumu en basit şekilde açıklamak gerekirse, telefonunuz ile gelen şarj adaptörünün üzerinde bir akım değeri yazar, bu değer, 0.5 mA , 1 mA, 1,5 mA, 2.0 mA, 2,1 mA, 2,4 ma, 3.0 mA, 3,5 mA olabilir.

İlk çıkan telefonlar daha az akım ile şarj olur iken yeni telefonlarda bu git gide artmaktadır. Dolayısı ile usb kablonuzu takmış olduğunuz şarj adaptörünün üzerinde yazan değer telefonunuzun hızlı ya da yavaş şarj olmasına sebep olabilir. Akım gücü ne kadar fazla ise şarj süresi o kadar kısalır(bataryanın kapasitesine bağlı olarak değişebilir). Fakat daha önce de belirttiğim gibi telefonunuza, aslında bataryanıza uygun olmayan şarj Adaptörü bataryanızın ömrünü azaltacaktır. Hatta yüksek akım oranı bazı pillerin aşırı ısınmasına ve patlamasına sebep olabilir.

Dolayısı ile bu işlemleri yaparken bir hayli dikkatli olun derim. Diğer yandan akımı az olan bir şarj adaptörü telefonunuzun saatlerce prizde kalmasına sebep olacaktır. Kıssadan hisse sıkıntı yaşamak istemiyor iseniz, telefonunuzun kendi şarj aletini kullanınız.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here