Telefonu ne sıklıkla değiştirmeli?

Telefonu ne sıklıkla değiştirmeli?

Bildiğiniz gibi kullanmış olduğumuz telefonların her yıl yenisi çıkmakta. Eskinden her modelin ayrı ismi var iken, şimdi firmalar aynı isim kullanarak modelin yanına yıl ibaresi koymaya başladılar. Evet aynı arabalar gibi, Samsung A7-2017 ya da A7-2018 gibi.

Peki gerçekten her yıl telefonlarımızı değiştirmeli miyiz? Açıkçası kesinlikle değiştirmenize gerek yok. En azından her yıl. Bu önerim sadece alt ve orta düzey teknoloji kullanıcıları için değil, en ileri düzey kullanıcılar için dahi geçerlidir. Her ne kadar teknoloji çok hızlı gelişse de, yapılan değişiklikler çok büyük olmadıkça bu değişim işlemi gereksiz olacaktır.

Benim işim bu, ben telefonlarla uğraştığım için son model kullanmam gerekli diyen de açıkça yalan söylüyordur. Şöyleki telefonların hızları gün geçtikçe artmaktadır, evet ama bu hızlar emin olun normal bir kullanıcının gündelik işlerinde farkedeceği türden bir değişiklik olmamaktadır. Ama uygulama açılmıyor, yavaş çalışıyor derseniz de bu konuda da üzülmenize gerek yok. Çünkü uygulamayı yapanlar da mümkün mertebe birçok kişinin kendi uygulamasını kullanmasını istemekte olduğundan, daha önce çıkan telefonlara da uyumlu olarak uygulama geliştirmekteler. Dolayısı ile almış olduğunuz bir telefonu en az 3 yıl rahatça kullanabilirsiniz.

Eğer Apple kullanıcısı iseniz bu süre 4-5 yıla kadar çıkabilir, ufak tefek yavaşlamalar olsa da bu da size çok sıkıntı yaratmayacaktır.Android’de ise bu durum biraz daha kısa olabilir, 3 yıl gibi.

Diğer bir konu ise telefon kameraları. Evet her yıl kamera özellikleri bir hayli artmakta, hatta ve hatta son yıllarda en iyi telefonların tek silahı kameralar olmaya başladı, ama emin olun bu da bir sorun değil. Çünkü şuanki telefonlar neredeyse profesyonel fotoğraf makineleri ile yarışır durumda. Peki aranızda kimler telefonu ile profesyonel çekim yapıyor?

Telefonu ne sıklıkla değiştirmeli?Telefonunuz ile çekmiş olduğunuz kaç fotoğrafı bir yerde yayınlıyor ya da baskısını alıyorsunuz. Hepimizin yaptığı, çekmiş olduğumuz fotoğrafı ya sosyal medyaya ya da WhatsApp’tan arkadaşlarımıza iletmekten öte değil. Yani hiçbirimizin profesyonel bir çekim kalitesine ihtiyacı bulunmamakta. Reklamlar aksini söylese de, inanmayın.

Şunu da ayrıca belirtmek isterim, telefonunuzda sıkıntılı bir durum söz konusu ise, telefonunuzu değiştirmeniz gerçekten gerekli ise bütçenizin el verdiği en güncel telefonu almanız tabiki en akıllıcası olacaktır.

Marka takıntınız da yok ise ucuz ve yüksek performans ürünleri olan OnePlus ve Xiaomi markalarını tercih etmeniz maddi olarak yararınıza olacaktır.

Bu kadar sözün üzerine sizinle aşağıda iki fotoğraf paylaşacağım, birisi Iphone 6 diğeri Iphone 7 Plus. Fotoğrafların kalite farkı sizce çok büyük mü? Yorumlarınızı aşağıda paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here