Toplu taşımayı kullanmak artık çok kolay! Moovit

Toplu taşımayı kullanmak artık çok kolay! Moovit

Eskiden otobüs beklerken ne zaman geleceğini bilmemek, bizleri üzmezdi. Cep telefonları yaygınlaştıktan sonra nedense hepimiz daha tezcanlı , sabırsız olmaya başladık. Aslında cep telefonları yaygınlaştıktan sonra bekleme sürelerini de çeşitli oyunlar oynayarak, sosyal medyada takılarak geçirmeye başladık.Dolayısı ile durağa geçtiğimiz gibi otobüsün gelmemesi/gelmesi bizi ne üzer ne sevindirir oldu.

Tabiki yukarıda anlatmış olduğum, durum gerçekten acelemiz olmadığında geçerli. Acelemiz var ise bir de bildiğimiz bir şehirde isek tek sıkıntımız zaman. Gel gelelim, hiç bilmediğimiz bir şehir, bir ülkede isek o zaman ne yapacağız?

Evet teknoloji burada da bizlerin yardımcısı olacak. Günümüzde otobüslerin, metroların, feribotların zaman çizelgesini bizlere gösteren, bulunduğumuz duraktan hangi araçların geçtiğini ya da bulunduğumuz konumdan ulaşmak istediğimiz konuma en kısa, en hızlı, en az vasıta değişimi yaparak nasıl ulaşacağımızı gösteren bir çok uygulama bulunmakta.

MoovitLogoBu uygulamaların en güvenilir olanı genellikle bulunduğunuz şehrin yayınlamış olduğu olsa da, dil probleminiz var ise uygulama sadece ana dil ve İngilizce olacağından işinize yaramayacaktır.Ben şahsen size burada hem İstanbulda hem de yurt dışında kullanmış olduğum “moovit” uygulamasını sizlere tanıtacağım.

Moovit ile “Bu otobüs şuraya gider mi?” Diye sormanıza gerek yok!

Uygulama aslında gayet basit tasarlanmış. Tam olarak amaca hizmet etmekte. Uygulamayı açtığınızda size konuma ulaşım izni ve bildirim izni sunacaktır. Burada size önerim bu izinlerden konum iznini “sadece uygulama açıkken” olarak seçmeniz. Bildirim içinse izin vermeniz yönünde olacaktır. Konumu sürekli açık tutarsanız telefon şarjınız hızla azalacaktır, karar sizin.

Bu kısımları geçtikten sonra uygulama size iki tane sabit konumu kaydetmenizi öneriyor.Ev ve iş, işe toplu taşıma ile gitmiyorsanız bu kısma sıklıkla gittiğiniz başka bir yeri seçebilirsiniz.Ama ev olarak kesinlikle kalmış olduğunuz yeri girmenizi öneririm, bu işinizi bir hayli kolaylaştırmakta.Seyahatte iseniz otelinizin adresi, ya da kaldığınız evin adresi gibi.

Bu kısımları geçtikten sonra, uygulamada yularıdaki kısma gitmek istediğiniz yeri yazacaksınız. Sonrasında tek yapmanız gereken güzergah ara kısmına basmak. Size bulunduğunuz konumdan gitmek istediğiniz yere, gidebileceğiniz bütün olasılıkları sıralayacak ve yanında belirtilen güzergahın tahmini süresini de belirtecek. Diyelim ki, siz az vasıta değiştirmek istiyorsanız da, yukarıdaki “düzenle” ye bastığınızda karşınıza seçenekler çıkacak buradan en az aktarmayı seçerek bunu sağlayabilirsiniz.

Hatta sadece metro ve otobüs kullanarak seyahat etmek istiyorsanız bunları da seçme şansınız var. Peki herşey tamam da durak nerde bunu da bilmiyorum diyorsanız uygulama durağa kadar yürümeniz gereken mesafeyi size söylüyor ve gösteriyor, harita kısmını açarak durağı da rahatça bulabilirsiniz.

Buraya kadar herşey yolunda gittiyse aklınıza şu soru gelmiştir, otobüse, metroya bindikten sonra ne olacak? Uygulama bunu nasıl anlayacak?  Bu kısımda uygulamaya biraz da siz destek olmak zorundasınız. Bu kararları verdikten sonra “canlı yol tarifi başlat diyeceksiniz”  ve süreç başlayacak. Her bir araç değişiminde sizinde uygulamanın alt kısmında çıkacak olan pencereyi değiştirerek bir sonraki adıma geçmeniz gerekecek.

Otobüse geçtiyseniz kaç durak sonra ineceğinizi size gösterecek, uygulama konumunuza erişebildiği takdirde ineceğiniz yerde size alarm da verebilmekte. Ama eğer metroda iseniz ne yazıkki konumunuzu bulması zor olduğundan bu kısım çalışmayacaktır.

Dediğim gibi uygulamayı İstanbulda ve yurt dışında kullandım gayet başarılı, indirmek isteyenler için linkler aşağıda.

Sonuç : Uygulama gayet başarılı ve kolay, yalnız yoğun pil tüketimi sebebi ile bir powerbank ile kullanmanızı tavsiye ederim.

Android için buradan

Ios için buradan

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here