Uzun Pozlama nedir, nasıl yapılır?

Uzun Pozlama,  en basit anlatım: belirli bir süre çekilen fotoğrafların(görüntülerin) üst üste konması diyebiliriz. Tabiki bu işlem donanımsal olarak uygun olan ekipmanlarla yapılabildiği gibi günümüzde cep telefonu ile de bir iki ayar yaparak yapılabilinmekte.

Tam olarak nedir bu uzun pozlama derseniz, aşağıda bir iki örnek fotoğraf koyuyorum sizler için.

Profesyonel olanları amatör olanlardan ayırt etmek gün geçtikçe zorlaşmaktadır.

Gelelim bunu cep telefonlarımızdan nasıl yaptığımıza, öncelikle telefonumuzda buna uygun uygulama olmalı. Eğer IOS kullanıcısı isek ve elimizdeki iPhone live foto çekebiliyor ise uygulamaya da gerek yok. Hepsinden önce şunu belirtelim, düzgün bir sonuç elde etmek için fotoğraf çekmeden önce telefonunuzu sabitlemeniz gerekmektedir. Bunun için de önerim tripod kullanmanızdır.

Uzun Pozlama Nasıl Yapılır?

IOS 11 için;

Telefonumuzun Live Photo özelliğini açıyoruz, uygun bir yerde fotoğrafımızı çekiyoruz. Bundan sonrasını telefonun fotoğraflar bölümüne giderek yapıyoruz, uygulamada ilgili fotoğraf üzerinde iken parmağımızı aşağıdan yukarı kaydırarak IOS un efekt önerilerini göreceksiniz. Burada başka alternatiflerde olacak aynı instagramda olduğu gibi siz en sonda bulunan uzun pozlama efektini seçeceksiniz ve sonuç ortada! Aşağıda bir örnek görebilirsiniz.

Live Photo Özelliği olmayan IOS ve Android için

Öncelikle buna uygun uygulamayı indirmeniz gerekmekte, ben örnek olarak Slow Shutter, Pro Cam ve benzeri bir çok ücretli, ücretsiz uygulama bulunmakta.

Ben burada ProCam ile ilgili bilgi vereceğim,

Uygulamayı açıp gerekli izinleri verdikten sonra, ilk olarak ortadaki yuvarlak düğmenin yanındaki OK a basıyoruz. Sonrasında alttaki kısmı kaydırarak yavaş deklanşörü seçiyoruz. Bundan sonra ise su ve benzeri görüntüler çekecek isek “Bulanık”, gün batımı, gece, yani az ışık ortamında çekim yapacak isek “Düşük Işık” son olarak da araç vb. hareket eden objeleri çekecek isek de “Işık İzi” seçeceğini seçiyoruz.  Aşağıda bulunan süre kısmını da belirleyip butona basıyoruz. Sonra sadece belirlediğimiz süre boyunca beklemek kalıyor.

Uzun Pozlama Yapılış Fotoğrafları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here