Kapalı sitelere giriş, VPN!

Kapalı sitelere giriş, VPN!

Ne yazıkki ülkemizde yasaklı bir çok site bulunmakta, bunlardan aklımıza gelen ilki tabiki wikipedia. İhtiyacınız olan her türlü bilgiye ulaşabileceğiniz bir site ama ne yazıkki ülkemizden ulaşıma kapalı.

Bununla beraber son bir yıldır yaşanmasa da, önceki senelerde sıklıkla karşılaştığımız Twitter yasağında da yapılan işlem aynı, siteye ülkemizden ulaşımın kapanması.Peki çözüm nedir? “VPN”, açılımı ve anlamı sanal özel ağ(Virtual Private Network)olan bu uygulamaların çalışma şekli şu şekildedir:

Diyelim ki bir otelde kalıyorsunuz ve arkadaşınızın odasından heryere erişimi var direkt olarak odasındaki kapılardan çıkınca istediği yere gidebiliyor havuz,spor salonu,spa,hamam. Fakat sizin odanız ise kısıtlı sadece belirli yerlere açılan kapılar var, havuz ve spor salonu gibi. Tabiki siz arkadaşınız ile arkadaşınız da sizinle görüşebiliyor, bu durumda siz arkadaşınıza kendi odanızın kapsını açarak onun ulaşamadığı yerlere de ulaşma şansı veriyorsunuz spa ve hamam gibi.Yani bir nevi köprü.

“Peki bu işlemleri yapmamızı sağlayan uygulamalar güvenli mi.Çünkü bu tarz uygulamaları kullandığınızda size kapısını açan kişi doğal olarak ne yaptığınızı tamamen görebiliyor olacak. O sebeple VPN uygulamanız açıkken kesinlikle bankacılık vb. işlemlerini yapmamanız önerilir.”

VPN Kullanımı

Kapalı siteler haricinde de kullanılan bu uygulamalar ile, bulunduğunuz ülkeden dolayı limitli servis veren servis sağlayıcılarının servislerinin tamamından faydalanabilirsiniz.Örnek olarak Netflix’i ele alalım. Ülkemizde de kullanımda olan Netflix, yayınları bulunmuş olduğunuz konum sebebi ile sınırlı olabilmektedir(Sadece Amerikaya özel olan film/dizi kataloglarına dışardan ulaşılamamaktadır). VPN uygulamalarının çoğu size konum seçme hakkı da vermekte olup, bağlantınızı hangi ülke üzerinden kurmak istiyor iseniz seçebilirsiniz.Tabiki bu özellik, ücretli ve ücretsiz versiyonlarda kısıtlı olarak bulunmakta. Netflix’in Amerika Kataloguna ulaşmak için doğal olarak bağlantı noktanızı Amerika olarak belirtmeniz yeterli olacaktır.

Birçok VPN programı bulunmakta bunlardan hangileri güvenli ve hangileri hızlı. Çünkü siz kapınızı bir değilde binlerce arkadaşınıza açarsanız, anlayacağınız gibi oluşan trafik size yavaş internet olarak dönecektir. Geçtiğimiz günlerde VPN hizmetini sonlandıracağını açıklayan Opera VPN bu bildirimi yapmamış olsaydı, emin olun ki listenin başını OperaVPN çekecekti. Peki alternatifler nelerdir.

  1. TunnelBear – Aylık 500 MB limit ile bedava
  2. Betternet – Tamamen ücretsiz, ama yer yer yavaş
  3. Hide Me – Aylık 2 GB limit ile bedava

Bonus X-VPN

X-VPN – Yeni bir uygulama olan X-VPN yukarıdaki uygulamalara göre (yeni olması ve az kullanılıyor olmasının da verdiği avantaj ile) hızlı ve güvenli bir şekilde çalışmakta. Diğerlerini App Store ya da Play Store da kolayca bulacağınıza emin olduğumdan sadece bu uygulama için linkleri aşağıda bulabilirsiniz.

Ios için buradan

Android için buradan

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here