Web siteleri nasıl para kazanıyor?

Web siteleri nasıl para kazanıyor?

Herkesin merak ettiği konulardan birisi, web sitesinden para kazanmak. Mümkün mü? Evet, basit mi hayır. Öncelikle hiçbir bilginiz olmadan bu işi yapmak bir hayli zor. Diyelimki bilgisayar, internet, teknoloji hobiniz o zaman, bu iş üzerine zaman ayırdığınız vakit para kazanabilirsiniz. Ama şunu da söylemek lazım öncesinde bir miktar harcama yapacaksınız.Ne derler bilirsiniz, kaz gelecek yerden tavuk esirgenmezmiş.

Başarı kolay ulaşılan birşey olmamasına rağmen, yolu belli bir hedeftir. Emek + zaman + istikrar(bu kısmı farklı şekilde değerlendirebilirsiniz) = Başarı!

Diyelimki bu yola girmeye karar verdiniz, sitenizi kurdunuz bundan sonrası kolay mı? Ne yazıkki hayır, öncelikle web sitenize ziyaretçi çekmeniz lazım. Şöyle düşünün web sitesi sizin şehrinizdeki bulunan bir caddede dükkan, içeriye müşteri girmez ise para kazabilir misiniz? Buradaki sistemde aynı, buna internette web site trafiği denmekte. Yani sitenizin trafiğini arttırmanız lazım.

Trafik arttığı durumda olan şey ise dükkanınızın bir nevi şehrinizdeki en işlek caddede olması demek. Yani dükkanınızın adını, ne sattığını kalitesini herkesin bildiği bir durum. İşte esas para kazanma kısmı buradan sonra oluşmakta. Dolayısı ile düşük trafikli web siteleri ile kazanacağınız para anca siteye harcadığınız masraflarınızı kurtarabilir. Dükkanı iyi yere taşımak içinse kalitenizi herkesin bilmesi lazım.

Kalite nedir derseniz, web sitenizde bulunan içerikler sitenizin kalitesini gösterir. Tabiki her içeriğinizi herkes beğenmeyebilir, bu da kabul edilebilir bir durumdur.Bunun yanında kalite tek yeterli şey değildir, süreklilik lazımdır. Sitenize giren kişi sürekli yeni bilgiler ile karşılaşmalı ki, sitenin trafiğini arttırarak gelirinizi katlamalı.

Bu kadar bilgiye rağmen hala paranın nasıl kazanıldığını anlatmadık. Şöyleki heryerde olduğu gibi parayı reklamlardan kazanıyorsunuz. Gösterim başına ve tıklama başına belirli bedeller söz konusu, ama takdir edersiniz ki internette  bu rakamlar bir, iki, üç gösterim diye değil her 1000 gösterime/tıklamaya karşılık ücretlendirme yapılmakta.

Google Adsense
Web sitesinden para kazanmak…

Basit bir hesapla düşük bir gelir elde etmeniz için, günde en az 1000 gösterim yapmanız gerekmektedir. Diyelim ki her sayfanızda 3 reklam bulunmakta ve her gelen ziyaretçi en az iki sayfanızı gezer ise günde en az 166 ziyaretçi ihtiyacınız olmakta. İnternetin tamamını göz önüne alırsanız çok büyük rakam değil, ama emin olun göründüğü kadarda kolay değil.

Yukarıda belirttiğim şartlar sağlandığında, aylık 45-50 TL gibi gelir elde edersiniz. Bu da başta belirttiğim gibi sitenizi kurmanız için gereken harcamalarınızı anca karşılayacak bir rakama denk gelmektedir.( Alan Adı + Barındırma + SSL + Tema  gibi).

Peki bunların haricinde internetten başka para kazanma yolları var mı derseniz, cevap tabiki de evet. Bunu da başka bir başlıkta ayrıca aktaracağım. Umarım açıklayıcı olmuştur, aklınıza takılan sorular var ise yorum kısmına yazabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here